خنده و تاثیرات آن

خنده و تاثیرات آن

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: بهداشت و درمان - عمومی


محققان در یک پژوهش جدید اعلام کردند که تاثیر خنده بر روی بدن مانند تاثیر ورزش کردن است.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا به نقل از سایت خبری لایوساینس، این تحقیق جدید نشان داده است؛ در حالی که ورزش کردن، کلسترول و فشار خون را بهبود می‌دهد، ‌هورمونهای استرس را کاهش می‌دهد و درعین حال سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و اشتهای سالمی را بر ای فرد به همراه می‌آورد، خندیدن منظم و مکرر هم می‌تواند همین مزایا را برای انسان داشته باشد.
نتایج این تحقیق که روی تاثیرات خنده واقعی بر اشتها متمرکز بوده است در کنفرانس 2010 بیولوژی آزمایشی در کالیفرنیا ارائه شد. محققان سطح هورمونهای 14 داوطلب را قبل و بعد از تماشای یک کلیپ ویدئوی نگران کننده یا خنده‌دار، اندازه‌گیری کردند.
محققان بویژه روی دو هورمون که نقش تنظیم اشتها را برعهده داشتند، متمرکز شده بودند. محققان دریافتند که هورمونهای اشتها پس از تماشای کلیپ غم انگیز چندان تغییر فاحشی نکردند اما پس از مشاهده کلیپ ویدئویی کمدی و خنده‌دار، سطح هورمونها به گونه‌ای تغییر کرد. مثل اینکه افراد تماشاچی یک ورزش و تحرک بدنی معمولی انجام داده بودند و اشتهای این افراد افزایش پیدا کرد.
به طور کلی این تحقیقات نشان داد که واکنش بدن به خنده مکرر شبیه به ورزش مکرر است و شاید واقعیت درست باشد اگر بگوییم خنده بهترین دارو است.
انتهای پیام


کد خبر: 8902-04625


شوخی و خندیدن توان انسان را برا ی مقابله با درد افزایش می دهد .تحقیقات نشان داد که شوخی و خندیدن توان انسان را برای مقابله با درد افزایش می دهد .


با خندیدن نه تنها افراد در زندگی احساس آرامش بیشتری می کنند بلکه خنده برای سلامت جسم ، از بسیاری از داروها مفید تر است .
خندیدن به نوعی ورزش برای عضلات صورت است . ماهیچه های دهان ، بینی ،گونه ها و اطراف چشم موقع خنده حرکت می کند حتی دیافراگم ، ماهیچه های شکم و شش ها هم بهنگام خندیدن فعال می شوند با خندیدن با حالت هیجانی و قهقهه ، شش ها از هوای بیشتری پر می شوند و اکسیژن گیری بهتر می شود ، همچنین در این حالت ضربان قلب هم افزایش پیدا می کند و خون رسانی به بدن بهتر می شود .

آیا می دانید که خنده :
ـ در بهبود روابط انسان ها موثر است ، عمر را طولانی میکند و سن افراد کمتر نشان میدهد .
ـ زبان مشترک است ، هزینه ندارد ، خنده ، خنده می آورد و نقش درمانی دارد .
ـ موجب خروج گاز دی اکسید کربن از بدن می شود و جذابیت ایجاد می کند ، خنده شادی می آورد ، همان طور که شادی ، خنده به دنبال دارد .
ـ قدرت یادگیری را افزایش می دهد . و در کلاسهای درسی و آموزشی خندیدن و خنداندن یادگیری را بیشتر می کند .
ـ خنده تخلیه روانی است و احساسات سرکوب شده را رها می سازد .
خندیدن دویدن بدون تحرک است ،خندیدن موجب می شود تا به دندانهایمان بیشتر توجه کنیم و در نظافت آن بیشتر بکوشیم
ـ با خندیدن دوستی مان بیشتر می شوند .
ـ خنده موجب اشک ریزش از چشم می شود که این خود نوعی واکنش دفاعی بدن است و فشار خون مغزی کمی کاهش پیدا می کند .
ـ خندیدن چین و چروک صورت را از بین می برد .
ـ ۵ دقیقه خندیدن از ته دل موجب می شود افراد تا ۵ ساعت درد کمتری احساس کنند .
ـ خنده نشانه اعتماد یه نفس ـ سلامت روان و احساس امنیت است .
ـ خنده خستگی را بر طرف میکند و چهره را زیباتر می سازد ، چهره خندان همیشه در ذهن می ماند
ـ خنده در برابر عصبانیت مثل آب روی آتش است . خوب است بدانیم که تبسم و لبخند نوعی درایت و باهوش است . و به قول یک ضرب المثل فرانسوی ، جدی ترین آدم ها کسانی هستند که می خندند و می توانند بخندانند .

خداوند برای غلبه بر مشکلات ، سه شیوه را در اختیار انسان قرار داده است :

۱- خواب ۲ – امید و ۳- خنده


/ 0 نظر / 31 بازدید